U bevindt zich hier Over Nieuws Google Cr-48 Chrome Notebook, blik op de toekomst

Google Cr-48 Chrome Notebook, blik op de toekomst

Staan we voor een nieuw computertijdperk? Als het van Google afhangt duidelijk wel. Met Chrome OS wordt het mogelijk om honderd procent in de cloud bezig te zijn, met de webbrowser als primaire applicatie. En precies om die manier van werken te ondersteunen, ontwikkelde Google een aangepaste notebook, de Cr-48.

De Cr-48 is eerder een experiment dan een volwaardig product. Het is niet de bedoeling dat deze notebook gecommercialiseerd wordt. In de VS wordt de Cr-48 zelfs gratis weggeven aan een select testpubliek. Google hoopt zo de nodige feedback en inzichten te vergaren om later dit jaar definitief Chrome OS te kunnen lanceren.

Apple-invloed
Qua looks en afwerking heeft de Cr-48 veel weg van de zwarte MacBook van Apple van enkele jaren geleden. Met zijn 1,72 kilogram is hij zeker niet de lichtste 12 inch notebook dat er bestaat, maar hij oogt zonder meer slank.

Het extra grote touchpad doet ook dienst als muisknop en biedt specifieke functies: duwen met één vinger staat gelijk aan één klik met de linkermuisknop, terwijl een duw met twee vingers de rechtermuisknop simuleert. Scrollen doe je door met twee vingers over het touchpad te vegen.

Ook het chiclet-toetsenbord is een geval apart. Het is lekker ruim en typt comfortabel, maar bevat niet alle toetsen die je als Windows-gebruiker verwacht. Waar normaal de toets Caps Lock zit, vinden we een Search-toets waarmee je een nieuw tabblad opent in Chrome OS. De functietoetsen ontbreken zelfs allemaal. In plaats daarvan zijn er toegewijde knoppen voor onder andere schermhelderheid en volume, en speciale webnavigatietoetsen.

Niet bedoeld voor tablets
Je kunt ook een spiekbriefje van beschikbare toetsencombinaties oproepen, en daarin lezen we onder andere dat met Ctrl+Next Window een screenshot te maken is. Het gebruik van het toetsenbord is dus essentieel. Daarmee is ook meteen de toon gezet: Chrome OS is duidelijk niet bedoeld voor de touchbediening van tablets. Daarvoor moet je bij Android zijn.

Waarin de Cr-48 zich onderscheidt van andere notebooks is de opslag. Hij beschikt standaard over een solidstatedrive, maar Google laat niets los over de capaciteit daarvan. Voor Google is lokale opslagcapaciteit immers niet relevant, omdat Chrome OS toch alles bewaart in de cloud.

Je kunt echter wel bestanden downloaden, maar die worden opgeslagen in een beperkte HTML5-cache, en nadien gesynchroniseerd met de cloud via bijvoorbeeld Gmail. Downloads ordenen in zelfgekozen mapstructuren is niet mogelijk.

Internetverbindingen zijn uiteraard van levensbelang voor een apparaat als de Cr-48, en dus zit er naast wifi standaard een 3G-chip in voor mobiel internet. Een ethernetpoort ontbreekt dan weer op de Cr-48 en dat lijkt ons minder handig als je met een afgeschermd bedrijfsnetwerk wilt verbinden.

Wat het aansluiten van randapparatuur betreft, blijft de Cr-48 een uiterst bescheiden jongen. Er is één USB-poort en die aanvaardt alleen muizen en toetsenborden. Externe opslag, camera's of printers worden niet herkend, en zelfs de geheugenkaartlezer blijkt onbruikbaar.

Google zegt wel te werken aan ondersteuning voor al die zaken. Het toont nogmaals aan dat de Cr-48 een echt ontwikkeltoestel is dat nog een grote evolutie zal doormaken. Overigens is de Cr-48 uitgerust met een Intel Atomprocessor, zodat je niet al te veel rekenkracht moet verwachten. Gewone YouTubeclips spelen alvast prima af, maar HD-video's zijn problematisch.

Met dank aan ZDnet.